Haberler

Ala Skateboards x İyi ki Varım özel seri kaykay tahtaları şimdi satışta!

Türkiye’nin ilk yerli kaykay markası ‘Ala Skateboards’ ve İyi ki varım işbirliği ile hazırlanan özel tasarım kaykay tahtası serisi sokaklarda yerini alıyor!

Kaykayın kendi var oluşumuzu ortaya koyma tavrı olduğu içgörüsü ile hazırlanan bu yeni seri, hayatta en önemli şeyin kendi varlıkları olduğunu bilen ve göğsünü gere gere #iyikivarım diyebilenler için tasarlandı.

Ala Skateboards x İyi ki Varım özel seri kaykay tahtaları şimdi satışta!

alaXiyikivarım

Ala Skateboards x İyi ki Varım özel seri kaykay tahtalarına göz atmak için hemen TIKLA!

Son Fersah x ala skateboards

Ala Skateboards’dan sizlere güzel bir haber daha!
Sponsorluğunu yaptığımız Son Fersah grubunun, yönetmenliğini Silvyo Behmoaras’ın üstlendiği, efsane kaykaycımız Bera Tok’un da yer aldığı yeni klibimiz huzurlarınızda,
Klipte emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz
İyi seyirler.
Ala Skateboards X X4’Tune

“SKATEISTAN” Kaykay Üzerine Dünya’nın En Büyük Sosyal Sorumluluk Projesi

Skateistan, 2007 yılında “Oliver Percovich” tarafından Afganistan’ın Kabil şehrinde kurulan yenilikçi bir sivil toplum kuruluşudur. Amacı savaştan etkilenen Afgan gençlerini kaostan bir nebze de olsa kurtarmak, ilgilerini eğitim ve spora yönlendirmek olan “Skateistan” dünyanın dört bir yanından gelen yardımlarla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Afganistan’ın birçok bölgesinde kızların bisiklete binmesi yasak olmasından dolayı ağırlıklı olarak genç kızların sportif bir faaliyette bulunabilmesi amaçlanmaktadır.

Skateistan’ın öğrencilerinin %50’si sokaklarda çalışarak geçimini sağlayan çocuklardır. Bunun da %40’ı kızlardan oluşmaktadır.

İngiliz fotoğrafçı Jessica Fulford-Dobson’ın hazırladığı
“Afgan Kaykaycı Kızlar” fotoğraf serisisinde Afgan kız çocuklarının kaykayla bulduğu cesareti, fiziksel egzersiz imkanını ve eğlendikleri zamanları gösteriyor.

skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-1

Afganistan’da bir çok bölgede genç kızların bisiklet sürmeleri yasak.

skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-2

Skateistan Afganistandaki genç nüfusu kaykay kaymaya teşvik ediyor.

skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-3

Skateistan öğrencilerinin %50’sinden fazlası geçimlerini sokaklarda çalışarak sağlıyorlar, bunun da %40’ını genç kızlar oluşturmakta.

skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-4-1

Kaykay ile gençlere eğlenceli, keyifli ve huzurlu bir ortam yaratarak, alternatif bir eğitim ortamı sunuyor.
skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-5
Jessica Fulford-Dobson’ın çektiği bu kareler, genç kızların kaykay kayarken ne kadar keyif aldıklarını gösteriyor.
skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-6
skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-7
skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-8-1
Kaykay kaymaktan aldıkları keyif ile cesaretleniyorlar.
skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-9
2007’den beri Skateistan Afganistan’dan sonra, 
Kamboçya ve Güney Afrika’da da faaliyet göstermeye başladı.
skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-10
8 Eylül 2012 yılında Kabil’deki NATO binasına yapılan canlı bomba saldırısında, Skateistan’ın 4 gönüllü personeli hayatını kaybetmiştir.
skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-19
Ama yaşanan bütün bu trajediler, çocukların eğlenip keyifli vakit geçirmelerine engel olamamıştır.
skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-25
Kaykayın tüm yapıcı güçleri Skateistan projesinde buluşuyor.
skateistan-logo
Skateistan Belgeseli’ni izlemek için aşağıdaki görsele tıklayın.
skateistan-goat-head
Hazırlayan : Teksen Doğancı

Kaykay Tarihinin İlk Profesyonel Kadın Kaykaycısı “Elissa Steamer”

Günümüzde hala kadınlar kaykay kaymalı mı? kaymamalı mı? tartışmaları süre dursun, kaykay tarihinde önemli işlere imza atmış, kadın kaykaycılara ilham kaynağı olmuş, birçok madalya ve ödülün sahibi efsane kaykaycı Elissa Steamer’ı yakından tanımanızı istedik.elissa5

1975 yılının Temmuz ayında Florida-Fort Myers’ta dünyaya gelen Elissa Steamer, 1989 yılında ilk defa kaykay ile tanıştı. İlk başlarda bulabildiği her zeminde kaykayını geliştirmek için kaymış, özellikle de favorisi olan Allen Park Anaokulu’nun otoparkında epeyce vakit geçirmiştir. elissa4

1995 yılında profesyonel kaykaycı Chad Muska’nın önerisi ile Ed Templeton’ın kurucusu olduğu Toy Machine markasının profesyonel kaykaycısı oldu. Böylece Elissa Steamer için kariyer dönemi de tam anlamıyla başlamış oldu. Çekimler sırasında Jamie Thomas’ın da desteği ile Toy Machine’in efsanevi kaykay videosu “Welcome to Hell-1996” videosunda kendi bölümü oluşturacak kadar iyi bir performans göstererek filmde yerini bulmuş oldu. elissa8

Ed Templeton & Elissa Steamer

1998 yılında ise Jay Strickland tarafından kurulan Baker Skateboards’un alt markası olan Bootleg adına kaymaya başladı.

elissa7

2004 yılında Jamie Thomas’ın kurduğu Zero Skateboards takımına girdi. 5 Yıl boyunca bu takımda kalmasına rağmen Zero’nun hiç bir uzun metraj videosunda yer alacak kadar uzun bir bölümü olamadı. Sonrasında 2011 X-Games’te ESPN’e verdiği röportajla beraber Zero ile yollarını ayırdığını resmi olarak belirtti. Röportajdaki cümlesi de şöyleydi;
“Jamie ile ben uzun süredir dostuz, bu gerçekten de verilmesi zor bir karar. Hayatıma yön verecek böyle bir karar almak benim için çok zordu. Bu durum sevgilinle ayrılmak gibi, Zero hayatımdaki bir beş yıldı. Jamie’ye de beni kolladığı için minnettarım.”
elissa2elissa6
Eylül 2013’te ise FTC Skateshop’un bir projesi olan “Gnarhunters”a dahil oldu ve hala bu proje içinde kariyerine devam etmektedir.
elissa10
Tony Hawk Serisinin ilk beş oyununda da yer alan Elissa Steamer bu projeye dahil olduğu için 190.000$ kazandı.
elissa9
Hazırlayan : Teksen Doğancı

Dünya’nın Bir Numaralı Kaykay Dergisi “Thrasher Magazine”

Aylık bir kaykay dergisi olan “Trasher Magazine”, 1981 yılında Kevin Thatcher, Eric Swenson ve Fausto Vitello tarafından A.B.D – San Francisco’da kuruldu.
thrasher3
Fausto Vitello – (1946 – 2006)
  Kaykayı ve Kaykay kültürünü barındıran her konuda yayınlar yapmaktadırlar(müzik, fotoğraf, röpörtaj, skatepark incelemeleri vs.). Dergiye ait kapsamlı bir web sitesi de mevcuttur.
thrasher10
  Bu web sitesinde de kendi içinde gruplara ayrılmış bölümler bulunmaktadır. Bunlar; “Hall Of Meat”, “Firing Line”,  online mağaza, radyo yayını, video arşivi ve kayıtlı kullanıcılar için tartışma platformudur.
thrasher6
  Thrasher’ın, bu hizmetlerin dışında verdiği bir başka hizmet ise “Double Rock Indoor Skateboarding Facility”dir. 1999 yılında çıkartılan “Trasher: Skate and Destroy” adlı Playstation oyununa da sponsor olmuştur.thrasher7
1990 yılından itibaren “Skater of the Year” nam-ı diğer “Yılın Kaykaycısı” ödülü Thrasher tarafından her yıl verilmektedir. Bu ödülün tarihinde yalnızca iki kişi bu ödüle iki kez layık görülmüştür, bunlar Chris Cole ve Danny Way’dir.
thrasher8
Thrasher Magazine’nin bir diğer projesi ise “King of the Road”dur. İlk olarak 2003 yılında başlatılan “K.O.T.R.”ın amacı, seçilen kaykay markalarından oluşturulan takımlardan, Thrasher tarafından verilen görevlerin iki hafta içerisinde Amerika’yı gezerek doğru ve estetik bir şekilde tamamlamaları istenir. Her görev bir ödülü temsil eder. Görevler sonunda en çok ödülü toplayan takım “King of the Road” turunun kazananı olur. thrasher4
Kaykay ile ilgili kapsamlı haberler, videolar, röportajlar bulabileceğiniz, camianın en haşin dergisi “Thrasher Magazine“.

Hazırlayan : Teksen Doğancı

Her Kaykaycının İzlemesi Gereken 10 Muhteşem Film

kapak1
1 – Dogtown and Z-Boys

 
Sörfün denizden karaya geçiş öyküsünün şu zamana kadar varolan en gerçekçi yorumu. 1970’li yıllarda kurulan Zephyr Skateboard Team efsanesinin belgeseli.

Dogtown and Z-boys fragmanını izlemek için tıklayın.

2

2 – Stoked: The Rise and Fall of Gator
Efsanevi kaykaycı Mark “Gator” Rogowski’nin 1980’lerde kaykay dünyasındaki yükselişini; şöhret, uyuşturucu ve alkol ile bu hızlı yükselmenin sert düşüşünü konu alan bir belgesel. Popüler bir sporun karanlık yüzü.

Stoked: The Rise and Fall of Gator fragamanını izlemek için tıklayın.

3
3 – Lords of Dogtown
 
2001 yılındaki Dogtown and Z-Boys belgeselinin başarısından sonra, Zephyr Skate & Surf Team‘in gerçek yaşanan hikayelerinin işlendiği bir film. Başarının ve şöhretin dostlukları nasıl bitirdiğine ve Kaliforniya’daki 3 kaykaycıya odaklanıyor.

Lords of Dogtown fragmanını izlemek için tıklayın.

4
4 – Gleaming the Cube
 
Başlıca yapılan kaykay filmi ilklerindendir. 16 yaşındaki Brian’ı ve büyümesi, gerçeklerle yüzleşmesi ve bunlarla karşılaşırken yaşadığı zorlukları konu alır.

Gleaming the Cube fragmanını izlemek için tıklayın.5

5 – Grind
 
Listelerde yer alamasa da kaykaycılar tarafından “kült” olarak kabul edilen Grind, 3 kafadarın profesyonel kaykaycı olma hayallerinin peşinden koşmalarını anlatıyor.

Grind fragmanını izlemek için tıklayın.

6
c

6 – Street Dreams
 
Derrick genç yaşlarda profesyonel kaykaycı olma hayaliyle yaşayan bir gençtir. Yeteneği olmasına rağmen ailesi bu hayaline karşı gelmektedir. Derrick’in sponsorluk alma çabasına ve hayalini gerçekleştirme hikayesini keyifli bir şekilde anlatıyor.

Street Dreams fragmanını izlemek için tıklayın.

7

7 – The Search for Animal Chin
 
“The Bones Brigade” adlı kaykay takımının (Tony Hawk da dahil) kendilerini canlandırdığı, zamanla kaybolan efsanevi kaykaycı “Animal Chin”i aramalarını konu alan bir film.

The Search for Animal Chin fragmanını izlemek için tıklayın.

8
8 – Wassup Rockers
 
Güney Amerikalı gençlerin Amerika’nın Los Angeles şehrinde kaykay kültürüyle tanışıp, çete kültüründen uzaklaşmalarını konu alır.

Wassup Rockers fragmanını izlemek için tıklayın.9

9 – Deck Dogz 
 
Avustralya yapımı olan Deck Dogz, 3 genç kaykaycının ülkeyi gezip Tony Hawk’ın düzenlediği “Beachbowl” yarışmasına katılmalarının hikayesini anlatır.

Deck Dogz fragmanını izlemek için tıklayın.10

10 – Thrashin’
 
Genç kaykaycı Cory’nin hayali büyük bir kaykay yarışmasını kazanmak. Bu yolda punk şarkıcısına aşık olan Cory’nin hikayesi, en orjinal kaykay filmlerinden birisidir. Kaykay kültürüne bağlı yaşayan birisinin izlemesi gereken bir eserdir.

Thrashin’ fragmanını izlemek için tıklayın.

Hazırlayan : Teksen Doğancı

Müzik Kariyeri Yapan 10 Efsanevi Kaykaycı

1-screaming-lord-salba

1 – Screaming Lord Salba – Steve Alba

Santa Cruz için kayan Steve Alba bir çok Rock ve Punk grubunda çalmıştır.
Surf ve Rockabilly esintilerini hardcore türünde birleştirerek, kaymaya çıktığınız zaman spot ararken dinleyebileceğiniz keyifli müzikler ortaya çıkartmıştır.
dinlemek için tıklayın.
2-general-fucking-principle
2 – G.F.P – Tony Alva
 
Efsanevi Z-Boy Tony Alva, ilk kez 80’li yıllarda “Scoundrels” grubunda bass gitarist olarak karşımıza çıkıyor. 2007 Yılında ise G.F.P (General Fucking Principle) grubu ile müzik kariyerine devam ediyor.
dinlemek için tıklayın.
3-the-faction
3 – The Faction – Steve Caballero
 
“Caballerial” nam-ı diğer “Full Cab” (Fakie 360 Ollie) hareketinin isim babası olan Steve Caballero, Kaykaycılar tarafından Kaykaycı müziği sloganıyla tanınan The Faction grubunun gitaristidir.
dinlemek için tıklayın.
4-muskabeatz
4 – Muskabeatz – Chad Muska
Kendine has tarzı ile her zaman ilgi gören Chad Muska, her zaman müzik ile kaykayın ayrılmaz bir bütün olduğunu savunmuştur. Şubat 2013 yılında “Muskabeatz” albümüne imzasını atan Chad Muska albümünde, Wu-Tang’in efsanevi MC’leri Raekwon ve U-God başta olmak üzere bir çok ünlü sanatçıya yer vermiştir.
dinlemek için tıklayın.
5-black-flag
5 – Black Flag – Mike Vallely
 
Profesyonel kaykaycı, profesyonel güreşçi, profesyonel hokey oyuncusu, müzisyen, dublör ve aktör olan Mike “V” Vallely, kaykay camiasının sert adamlarından da birisidir. Bir çok müzik grubunda yer almış olan Mike V, 2014 yılından beri Black Flag adlı grubun vokalidir.
dinlemek için tıklayın.
6-ray-barbee
6 – Ray Barbee
20 yılı aşkın süredir kaykay kariyeri olan Ray Barbee aynı zamanda hem söz yazarı hem de birden fazla enstruman çalan birisidir. 2003 yılında ilk albümünü çıkartmıştır, yine kendisi gibi kaykaycı olan dostu Tommy Guerrero ile The Firm markasının “Can’t Stop” adlı videosuna şarkılar yazmışlardır. Emprovize Caz esintilerini seven Ray Barbee, kaykay stilinde de emprovize takılmayı sevmiştir.
dinlemek için tıklayın.
7-goatmouf-gumbo
7 – Goatmouf Gumbo – Shane Heyl
Shake Junt markasının kurucusu olan Shane Heyl’in tarzını anlatmak gerekirse Lil’ Wayne ile Limp Bizkit’in karışımı olarak betimlenebilir. Goatmouf Gumbo lakabıyla “Switch Heel” adlı bir albüm çıkartmıştır. Baker takımından Terry Kennedy ile “Let it Float” adlı bir single’da da düet yapmıştır.
dinlemek için tıklayın.
8-fly-society
8 – Fly Society – Terry Kennedy
Baker‘ın ve tüm kaykay camiasının en hızlı “profesyonel” ünvanı alan kaykaycısı olan Terry Kennedy’nin Fly Society adlı 3 kişiden oluşan bir Rap, Hip-Hop grubu var. Baker 3 videosundaki bölümünde çalan müzik de Fly Society’e aittir.
dinlemek için tıklayın.
9-reverend-baron
9 – Reverend Baron – Danny Garcia
 
Habitat Skateboards’un has adamlarından biri olan Danny Garcia, 2013’ten beri Reverend Baron grubunda gitarist olarak bulunmakta. Amerikan Folk ve Blues türünde çalan grup 60’ların vazgeçilmezi Saykodelik Rock’a da göz kırpıyor.
dinlemek için tıklayın.
10-chris-gentry
10 – Chris Gentry
Chris Gentry’nin olayı biraz daha farklı. Kendi youtube sayfasında (CGNN) kaykay ve BMX etkinliklerini özet geçen rap şarkıları ile keyifli videolar oluşturuyor. Şiddetle izlemenizi tavsiye ediyoruz.
dinlemek için tıklayın.
Hazırlayan : Teksen Doğancı

KULLANILMIŞ KAYKAY TAHTALARINA HAYAT VEREN ADAM “HAROSHI”

haroshi11

 

Haroshi (1978-Tokyo), sanatını eski kullanılmış kaykayları geri dönüştürerek icra ediyor. Eserlerini, ahşaptan yarattığı mozaikler, noktalar, pikseller ve eşit olmayan fakat kaykay formunu koruyan parçaları birleştirerek oluşturuyor. Erken yaşta kaykay ile tanışan Haroshi, halen kaykay sürmektedir. Kaykaycı olmasının getirdiği avantaj ile eserlerinde kullanmak istediği parçaları büyük bir ustalıkla seçiyor ve şekillendiriyor.

g

haroshi3

Haroshi için eserlerinde kullanmış olduğu parçalar yaşanmışlık içerdiği için eserlerini “Hayatın ta kendisi” olarak nitelendiriyor. Haroshi’nin en çok bilinen 3 boyutlu eseri ahşap mozaikten yaptılarıdır.

haroshi10

Kalın kaykay tahtalarından heykeller yapmak için bir çok katman gerekmektedir. Fakat kaykay tahtaları önceden işlenmiş olduğu için standart düz kesim tahtadan farklı formlarda karşımıza çıkar (nose, tail , concave), bunlar da fabrika, marka ve popüler kaykaycıların özel üretim tahtalarına göre de farklılık gösterir. Haroshi yine kaykaycı geçmişi sayesinde, heykeli yaparken bir sonraki koyacağı tahtayı rahatlıkla seçebilmektedir.

haroshi6

Tahtaları seçtikten sonra çok değer verdiği kendi ekipmanları ile keser, traşlar ve cilalar. İlginç bir şekilde yaratıcı tekniği, Japonya’da el ile yapılan Buddha heykellerinin yapılma tekniği ile %90 benzerlik gösterir.haroshi4

haroshi8

 

Haroshi’nin yaptığı şey sadece sanat değil, aynı zamanda “Geri dönüşüm”dür. Eserlerinde kimsenin gözle göremediği metal kaykay parçaları saklayan Haroshi bunun “Ruh vermek” olduğunu savunuyor ve bu sav ile geri dönüşüme katkıda bulunuyor.

haroshi1

Not: Unkei 12. yüzyılda yaşamış bir heykeltraş. Sadece Buddha heykelleri yapan Unkei, “Shin-Gachi-Rin” denen üç kristal küreyi Buddha heykellerinin kalbine denk gelen yere koymaktaydı. Haroshi de bu geleneği modern hayata entegre ederek kullanmakta.

Haroshi’nin resmi websitesine gitmek için tıklayın.

haroshi5

Hazırlayan : Teksen Doğancı

Mahallenin Çılgın Gençleri “Z-Boys”

z-boy 8

“Zephyr Boys” nam-ı diğer Z-Boys 1970’lerin ortasında Santa Monica ve Venice Beach Kaliforniyada oluşmuş bir kaykay tayfasıdır. Havada yapılan hareketleri ve kaydırmalı(slide) hareketlerin bir çoğunu keşfetmişlerdir.

z-boy 5

Zephyr’in ilk kuruluşu 1971’de Santa Monica’da bir sörf mağazasında olmuştur.. Kurucuları Jeff Ho, Skip Engblom ve Craig Stecyk olan Zephyr’in Z-Boys’u kurması ise kendi sörf takımını oluşturup yarışmalarda kendi isminden bahsettirmekti.

z-boy 6

İlk Z-Boy olan “Nathan Pratt” aynı zamanda mağazada çırak olarak çalışıp, ilerleyen zamanlarda sörf tahtası üreticisi olmayı başarmıştır.

z-boy 7

1974’te Alan Sarlo, Jay Adams, Tony Alva, Chris Cahill ve Stacy Peralta‘nın da sörf takımına girmesiyle güçlenen Z-Boys, zamanının çoğunu “Pacific Ocean Park”ta, diğer adıyla “Dogtown”. Kimsenin cesaret edemediği tehlikeli dalgalarda sörf yaparak geçiriyorlardı.

z-boy 4

1975 yılında ise Sarlo, Cahill, Pratt, Adams, Peralta ve Alva sörf takımından bir de kaykay takımı kurmak istediklerini Jeff Ho ve Skip Engblom’a belirttiler. Bununla birlikte Zephyr artık bir kaykay takımına sahipti. İlerleyen zamanlarda lokal kaykaycıların da katılmasıyla (Bob Biniak, Paul Constantineau, Jim Muir, Peggy Oki,Shago Kubo, Wentzle Ruml) 12 kişilik bir kaykay takımı oluştu. Z-Boys sabahları dalgaları, günün geri kalanında ise asfaltları ağlatıyordu.

z-boy 2

Girdikleri her yarışmada mavi ayakkabıları, pantolonları ve mavi Zephyr T-shirtleriyle odak noktası olan Z-Boys, yere yakın sert stilleri ve yeni hareketlerle hem kaykaya yeni bir bakış açısı katmış hem de kalabalığın sevgisini kazanmıştır. “Del Mar Nationals” yarışmasının finalistlerinin yarısının Z-Boy olması da bu durumu pekiştirmiştir.

z-boy 3

1970’lerin ortasında Güney Kaliforniya ve Los Angeles’ta yaşanan büyük kuraklık Z-Boys için bir fırsat olup her evin arka baçesindeki yarı dolu ya da boş havuzlarda kaymalarını sağlamış, hatta bazı dolu havuzları boşaltmak için kendi pompalarını bile yanlarında taşımışlardır. Sörf stillerini bu boş havuzlarda da yansıtan Z-Boys, 1977’de “Tony Alva”nın kaykayda biraz fazla hız almasıyla tarihin ilk 180 derecelik dönüş hareketini havada gerçekleştirmiştir. Bu hareketin yapıldığı yerin ismi de Z-Boys tarafından “The Dogbowl” olarak anılmıştır.

z-boy 9

Fakat Z-Boys’un namı yürüdükçe onları bir arada tutmak zorlaşıyordu. Artık Zephyr onları mutlu etmiyordu, büyük markaların teklif ettiği paralar çok daha büyüktü. Sörf Z-Boys’u bir arada tutarken, kaykay bu durumun tam tersi oldu. 1976’da Skip Engblom ortaklıktan ayrılınca, aynı yılın sonunda “Zephyr Surf Shop” da kapanmış oldu.


Günümüzde Dünya’nın çeşitli bölgelerinde hala Zephyr ruhunu yaşatan Z-Boy’lara rastlamak mümkün.