KULLANILMIŞ KAYKAY TAHTALARINA HAYAT VEREN ADAM “HAROSHI”

KULLANILMIŞ KAYKAY TAHTALARINA HAYAT VEREN ADAM “HAROSHI”

haroshi11

 

Haroshi (1978-Tokyo), sanatını eski kullanılmış kaykayları geri dönüştürerek icra ediyor. Eserlerini, ahşaptan yarattığı mozaikler, noktalar, pikseller ve eşit olmayan fakat kaykay formunu koruyan parçaları birleştirerek oluşturuyor. Erken yaşta kaykay ile tanışan Haroshi, halen kaykay sürmektedir. Kaykaycı olmasının getirdiği avantaj ile eserlerinde kullanmak istediği parçaları büyük bir ustalıkla seçiyor ve şekillendiriyor.

g

haroshi3

Haroshi için eserlerinde kullanmış olduğu parçalar yaşanmışlık içerdiği için eserlerini “Hayatın ta kendisi” olarak nitelendiriyor. Haroshi’nin en çok bilinen 3 boyutlu eseri ahşap mozaikten yaptılarıdır.

haroshi10

Kalın kaykay tahtalarından heykeller yapmak için bir çok katman gerekmektedir. Fakat kaykay tahtaları önceden işlenmiş olduğu için standart düz kesim tahtadan farklı formlarda karşımıza çıkar (nose, tail , concave), bunlar da fabrika, marka ve popüler kaykaycıların özel üretim tahtalarına göre de farklılık gösterir. Haroshi yine kaykaycı geçmişi sayesinde, heykeli yaparken bir sonraki koyacağı tahtayı rahatlıkla seçebilmektedir.

haroshi6

Tahtaları seçtikten sonra çok değer verdiği kendi ekipmanları ile keser, traşlar ve cilalar. İlginç bir şekilde yaratıcı tekniği, Japonya’da el ile yapılan Buddha heykellerinin yapılma tekniği ile %90 benzerlik gösterir.haroshi4

haroshi8

 

Haroshi’nin yaptığı şey sadece sanat değil, aynı zamanda “Geri dönüşüm”dür. Eserlerinde kimsenin gözle göremediği metal kaykay parçaları saklayan Haroshi bunun “Ruh vermek” olduğunu savunuyor ve bu sav ile geri dönüşüme katkıda bulunuyor.

haroshi1

Not: Unkei 12. yüzyılda yaşamış bir heykeltraş. Sadece Buddha heykelleri yapan Unkei, “Shin-Gachi-Rin” denen üç kristal küreyi Buddha heykellerinin kalbine denk gelen yere koymaktaydı. Haroshi de bu geleneği modern hayata entegre ederek kullanmakta.

Haroshi’nin resmi websitesine gitmek için tıklayın.

haroshi5

Hazırlayan : Teksen Doğancı

Share this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir